A korpás haj sokunk életét megkeseríti, a felnőttek 60%-a számára jól ismert a probléma. A legtöbb esetben hiába mosunk gyakrabban hajat, a korpásodás időről időre visszatér...
Az egészséges fejbőr átlagosan három hetente újul meg, a leváló hámsejtek rendkívül apróak, ezért a folyamat számunkra rendszerint láthatatlanul zajlik le. Korpásodás esetén a fejbőr hámlási folyamata felgyorsul, a fokozott mértékű hámlás következtében felgyülemlett szaruréteg már jól láthatóvá válik, ezt nevezzük korpának.
A korpásodást általában két típusba szokás sorolni:
Zsíros korpásodásról van szó akkor, ha a korpa a hajhoz ragad. A zsíros korpásodást elsősorban a faggyúmirigy túlműködése váltja ki.
Ha a korpa nem tapad a hajhoz, akkor száraz korpásodásról beszélhetünk. A száraz korpásodás kiváltója lehet a helytelen táplálkozás, kevés folyadék, irritáló hatású sampon, vagy hajfesték használata stb.
A korpásodás általában nehezen és hosszas kezeléssel szüntethető csak meg. Az esetek többségében pedig a gyógyulást követően rendszeresen kiújul, ezért állandó kezelést igényel.
A korpásodásra hajlamos haj esetében a fejbőr higiéniájára nagyobb figyelmet kell fordítani.
A korpás haj megelőzésére ajánlott a kímélő, a bőr PH értékének megfelelő sampon használata. Az üzletekben számos korpásodás elleni készítmény közül válogathatsz. Válassz közülük tudatosan és ne a sampon nevét nézd, inkább az összetevőit. Olyan sampont keress, ami szelén-szulfidot és cink-piritiont tartalmaz. Ha ezek a samponok rendszeres használat mellett sem segítenek a problémán, keress kátrány tartalmú samponokat, ezek rendszerint nagyobb hatásfokkal rendelkeznek.
Ha kísérletező típus vagy, akár magad is készíthetsz kifejezetten korpásodás elleni hajpakolást. Ilyen pakoláshoz használhatod például a szódabikarbónát. Szódabikarbóna és víz keverékével finoman dörzsöld be a fejbőröd, majd néhány percnyi masszírozás után alaposan öblítsd le a hajad. Néhány alkalom után már korpamentes és csillogóbb lehet a frizurád.
Amennyiben már több mindennel is próbálkoztál és úgy látod, hogy a problémával te magad nem tudsz megküzdeni, érdemes felkeresni egy hajgyógyászat a szakszerű tanácsadásért.