Napjainkban nagyjából a férfiak 30%-a kezd el kopaszodni 30 éves kora előtt. Ez a mérték aztán az életkor előrehaladtával megnövekszik, és 40-50 éves korára már a férfi társadalom mintegy 50%-a kezdi elveszíteni hajkoronáját.
A kopaszodás nem mai eredetű probléma, ahogyan okainak felkutatása sem. Hippokratész például már időszámításunk előtt 400 körül vizsgálta a férfi hajvesztés okait. Felfigyelt többek között arra, hogy a kasztrált férfiaknál, az eunuchoknál a külső férfi nemi jelleg jegyei nem fejlődtek ki a szokásos módon, hangjuk magasabb és nem utolsó sorban, egyikük sem kopaszodott. Az eddigi ismereteink alapján Hippokratész volt az első, aki párhuzamot vélt felfedezni a kopaszodás és a nemiség, a nemi hormonok között.
A férfi nemi hormon, a tesztoszteron a haj számára nagyon fontos. Egy enzim hatására (5-alfa-reduktáz) ez a hormon aktívabb változatává, dihidrotesztoszteronná (DHT) alakul át, amely viszont károsítja a hajhagymát, lerövidíti a fejtetőn és a hajvonalon található hajszálak növekedési szakaszát. Ennek köszönhetően a férfias típusú kopaszodás jellemzően a fej elülső és középső részét érinti. A testben termelődő DHT mennyisége befolyásolja a kopaszodás sebességét. A DHT minden férfinél nagyjából azonos koncentrációban termelődik, eltérés abban fordul elő, hogy hajhagymáik milyen mértékben érzékenyek rá (ez a tulajdonság nem mellesleg gyakran öröklődik). Ettől is függ, hogy ki, mikor, milyen mértékben és egyáltalán kopaszodik-e.
Na de mi a helyzet a nőkkel?
A tesztoszteron a női szervezetben is jelen van, ám mennyisége sokkal alacsonyabb, mint a férfiaknál.
Amikor egy nő a változó korba ér, a női nemi hormon szintje csökken, a tesztoszteron szint pedig ekkor kezd el emelkedni, ennek köszönhetően ebben az időszakban fokozottan jellemző náluk a hajritkulás. Ám a hajhullás a nők esetében még ekkor is eltér a férfiakétól, hiszen náluk többnyire csak hajritkulásról beszélünk, nem pedig kopaszodásról.
Elérhető, lehetséges gyógymódok
A hajhullást a férfiak többsége traumaként éli meg, mert a hajkorona nem mást, mint a fiatalságot jelképezi.
Nagyjából úgy lehetne ezt leírni, hogy ahogyan a nők aggódnak az elhízás miatt, úgy aggódnak a férfiak a kopaszodás miatt. Nem csoda hát, hogy a tünetek jelentkezésekor, mindenki igyekszik fellelni a megoldási lehetőségeket, alternatívákat.
Ha a Google keresőbe beírod a hajhullás szót, máris számos csodaszert fog felajánlani számodra az internet. Ezek közül még akadhat is 1-2, amelyik talán hozhat némi javulást. Azt azonban tudni kell, hogy a gyógyszereknek különféle mellékhatásokkal járnak, melyek többnyire a libidóra lesznek hatással.
A hajad állapotának javítására, a hajhullás mérséklésére azonban sokkal olcsóbb, egyszerűbb és egészségesebb megoldások is léteznek (megfelelő vitaminok bevitele, hajápolás stb.).
Amivel mindenképpen fontos, hogy tisztában légy: nem létezik olyan csodaszer, amely képes visszafordítani a kopaszodást, képes eléri a hajnövekedést ott, ahonnan már elveszítetted a hajadat.
Különböző módszerekkel és készítményekkel fel tudjuk rázni, fel tudjuk tölteni energiával a haldokló hajszálakat, de nem lehet semmit sem tenni, nem lehet feltámasztani a már meghalt hajhagymát.
A már kialakult kopaszodást visszafordítani nem lehet, pusztán eltakarni a kialakult hajhiányos területet: ilyen-olyan parókával, vagy akár hajbeültetéssel.
Hajbeültetés során a tarkó területén dúsan növő hajállományból nyerünk ki annyi hajszálat, amely képes úgy lefedni a kopasz felületet, hogy a donorterületen sem lesz feltűnő a kinyert hajszálak hiánya. Majd ezeket a kinyert hajszálakat egyenletesen szétosztjuk a fejtetőn. A hajbeültetéssel ma már rendkívül természetes hatást lehet elérni. Mellette szól továbbá, hogy akár már egyetlen hajbeültetési alkalom is elegendő lehet ahhoz, hogy többet ne kelljen a kopaszodással bajlódnunk és visszanyerjük fiatalságunkat, vele együtt pedig önbizalmunkat, mindezt mellékhatások és maradandó hegek nélkül.